چالش های پیش روی صنعت سنگ


به گزارش خبرگزاری سنگ ایران اکبر مختاری , استاد دانشگاه پیام نور در یادداشت خود به ماهنامه حجار اینگونه نوشت :

شش چالش پیش روی صنعت سنگ قرار دارد که باید به آنها توجه شود.

اولین چالش , افزایش قیمت تمام شده سنگ ! افزایش ناگهانی قیمت دلار هزینه های معادن را افزایش داد و به دنبال آن قیمت سنگ خام نیز بالا رفت . عدم درک درست این افزایش هزینه تولید در زمان مناسب اثرات خود را در دوره رکود به طور کامل نمایش داد.

دومین چالش ، وجود کالاهای رقیب سنگ ! با افزایش قیمت سنگ ، کالاهای جایگزین آن همچون سرامیک داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفتند و در پی آن تقاضا برای سنگ کاهش یافت.

سومین چالش ، رشد کمی و عدم توجه به افزاش رشد کیفی محصولات ! با گرمی بازار کارخانجات سنگبری میزان تولید محصولات خود را افزایش دادند و این تولید متعدد محصولات منجر به غفلت تولیدکنندگان از کیفیت محصولات تولیدی شد که در شرایط رکود سنگ های بی کیفیت خواهان نخواهد داشت.

چالش چهارم ضعف اتحادیه و انجمن های صنفی سنگ ! در شرایط رکود ، نمایندگان صنفی کاربلد می توانند مشکلات را با مسئولین مرتبط در میان گذاشته و کمک هایی همچون دریافت وام های کم بهره را دریافت نمایند.

چالش پنجم را می توان عدم تعریف درست صنعت گران از کالای سنگ باشد ! صنعتگران سنگ اگر این کالا را به عنوان کالایی لوکس تعریف کرده اند پس تولید سنگ های بی کفیت هیچ معنایی نخواهد داشت و در صورتیکه آن را به عنوان کالایی همه گیر و بازاری تلقی می کنند باید راه حلی برای کاهش قیمت آن نسبت به جایگزین های سنگ پیدا کرد.

چالش آخر و مهم نحوه دریافت و پرداخت ها است ! در صورتیکه تولیدکننده بتواند بخشی از نقدینگی را از مشتری در یافت کند در زمان رکود می تواند تولیدات خود را هر چند اندک به صورت مستمر ادامه دهد. اما دریافت های بلند مدت در کار تولید کنندگان مشکلاتی به وجود آورده است.

در پایان با توجه به رکود 4 ساله صنعت سنگ لازم است که با کاهش کمی تولیدات و باللا بردن کیفیت آنها و اتخاذ راه کارهای مناسب از شرایط رکود به سلامتی عبور کنیم.


تیم سنگیهاسنگی ها

تماس با اتحادیه

تلفن: 03133800800
نمابر: 03133807333

نشانی

اصفهان، شهرک صنعتی محمودآباد،
خیابان 24، مجموعه اداری هیئت امنا،
دفتر اتحادیه و انجمن سنگ اصفهان

تماس با پشتیبانی

تلفن: 03195021971
نمابر: 03133456476

نشانی

اصفهان، خیابان کاوه جنوبی
حدفاصل پل چمران و میدان 25 آبان
نبش کوچه شماره 30، ساختمان نگین، طبقه دو

آمده ایم که دست در دست شما گذاشته و برای معرفی صنعت غنی سنگ بکوشیم. همواره موفقیت ما در گرو موفقیت شما خواهد بود.

- تیم پشتیبانی سایت

امید است با همکاری تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محترم سنگ، گام کوچکی در اطلاع رسانی هدفمند به مصرف کنندگان گرامی برداشته باشیم.

- اتحادیه سنگبری ها